Moja mala svastarica

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arhiva svih stvari koje me zanimaju na jednom mestu.


    Na rubu znanosti, emisija

    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 12
    Join date : 2017-12-17
    Age : 26

    Na rubu znanosti, emisija Empty Na rubu znanosti, emisija

    Post by Admin Sun Dec 17, 2017 10:17 am

    "Na rubu znanosti" hrvatska je televizijska emisija koja se emitira na HRT-u od listopada 2002. Emisija je brzo postala vrlo popularna zbog polemiziranja neobjašnjivih paranormalnih fenomena i misterija.

    Na rubu znanosti, emisija Kresimir-misak
    Koncept

    Autor i voditelj Krešimir Mišak u emisiji govori o neobičnim i neobjašnjivim fenomenima u alternativnoj znanosti i svijetu. Razvitak emisije bio je potpuno slučajan. Urednik Znanstveno-obrazovnog programa Božidar Domagoj Burić je zamislio cijelu jednu emisiju sa paranormalnim tematikom te je, zajedno sa Jasnom Ulagom, pitao Miška bi li ju osmislio i vodio, na što je on pristao. Režiser Mislav Hudoletnjak, istraživač i koscenarist Giuliano Marinković, organizatorica Sanja Knez i novinari Matej Crnogaća i Božidar Essert ubrzo su se priključili projektu, dobili svoj vlastiti studio sa kulisom, te je tako nastala emisija "Na rubu znanosti".

    Mišak je u to vrijeme radio na Hrvatskom radiju te, prema vlastitom priznanju, "nije znao ništa o televiziji", ali je svejedno prihvatio ponudu za emisiju jer je to smatrao kao "izlet".[2] Nakon što je napravio deset emisija u jednoj godini, potkraj 2003. je smatrao da "više nema tema",[2] a onda su mu ponudili i drugu sezonu, s tim da bi se emisija prikazivala dva puta mjesečno. Po vlastitoj izjavi, on je prihvatio iako je "smatrao da je to nemoguće" raditi svaka dva tjedna.Potom se emisija počela emitirati tjedno, no on je izjavio da je uspio jer je "promijenio kut gledanja" i počeo ubacivati teme iz futurizma i kreacionizma, a na sreću u Hrvatskoj su se počele održavati razne konferencije posevećene alternativi koje su mu pružile dodatno nadahnuće.[2] Mišak sam bira goste a po vlastitim tvrdnjama najdraže teme su mu ufologija, alternativna arheologija i utjecaj svijesti na svijet.

    U siječnju 2004. emitiran je i dokumentarac "Nebo NLO-a" u trajanju od 60 minuta koji je sadržavao priloge iz prijašnjih emisija o NLO-ima uz nove materijale poput intervjua s očevicima i istraživačima iz Hrvatske. Dokumentarac je bio veoma gledan i bio je tada učestalo komentiran na forumima i Usenetu, što je dovelo do još veće popularnosti emisije.

    Emisija je početkom bila emitirana jednom mjesečno, no od sezone 2004./2005. emitirana je tjedno zbog velike popularnosti.

    Koncept kvaziznanstveno-obrazovne emisije, koja traje oko 60 minuta, je da voditelj Mišak najčešće sa jednim ili dva gosta diskutira o odabranom fenomenu o kojem su pripremljena oko tri kratka priloga sastavljena iz arhiva. Sam Mišak je u jednom intervjuu izjavio o svojoj emisiji:

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 4:09 pm